Priecīgi “Vijolītē” pagāja augusta pirmā nedēļa. Piecas dienas, no plkst. 9 rītā līdz gandrīz plkst. 18 vakarā tikāmies VASARAS AKADĒMIJĀ, Šoreiz pievēršoties tādai vispusīgi attīstītam mūziķim svarīgai prasmei kā komponēšanai.
Tātad nodarbību galvenā tēma: “Lieliskas kompozīcijas elementi”. Kā pamats tika izmantota jau praksē realizēta ideja, privātā klavierspēles studijā Ohio (ASV): /http://colorinmypiano.com/2012/07/23/music-camp-so-you-want-to-be-a-composer/. Tika iegādāts autores sagatavotais materiāls (http://colorinmypiano.com/downloads/camp-so-you-want-to-be-a-composer/), iztulkots latviski, pielāgots konkrēto bērnu vajadzībām, papildināts – un darba burtnīca gatava!
Uzsvars tika likts uz putniem, tāpēc klausījāmies daudz ar putnu dziesmām siastītu mūziku – reizē apgūstot ar komponēšanu saistītos svarīgākos terminus: motīvs, tēma, jautājuma/atbildes frāze, forma. Klausījāmies, kā “sarunājas” dzeguze un lakstīgala Hendeļa koncertā ērģelēm un orķestrim, kā vītero putni Vivaldi “Pavasarī”, klukst vista Haidna simfonijā “Vista” (https://www.youtube.com/watch?v=DMP2nA0tCoE) un daudz citu skaņdarbu.
Tāpēc loģiski iederīga bija ornitologa Jāņa Brikmaņa lekcija par putniem, To klausījāmies Botāniskā dārzā zem oranžērijas jumta, slēpjoties no vienas no neksaitāmām nedēļas laikā uznākušām lietus gāzēm.
Lieliska bija arī tikšanās ar vijoļmeistaru Ingaru Rancēviču, kurš, šķiet, ir vienīgais meistars Latvijā, kurš vijoles būvē arī pats (http://vijoles.lv/). Iespaidu atstāja demonstrācija: kā skan vijolītes ar dvēselīti, kā – bez. Pārliecinājāmies, ka dvēselīte tiktiešām ir svarīgākā vijoles sastāvdaļa! Ingars mums arī pastāstīja par vijoles rašanos, kā arī mācīja nomainīt stīgu. Nu mums visiem ir jauna SOL stīga!
Iemaņas vijoles spēlē slīpējām arī meistarklasē, kuru vadīja Latvijas Nacionālās operas pirmo vijoļu grupas mūziķe Sarma Skarbinika. Viņa mācījā un rādīja, cik svarīgi, izvilnot skaņu no instrumenta, just absolūtu brīvību ķermenī. Sarma arī skaisti nospēlēja daļu no Tēlemaņa sonātes vijolei solo.
Nodarbību nedēļām neaizmirsām arī par to, cik svarīga mūziķim ir sportošana. Lieliskus vingrinājumus mums iemācīja fizioterapeite Dita (https://www.facebook.com/fiziodita/?fref=ts). Dita mūs tā iedvesmoja, ka pat pirms noslēguma koncerta varēja manīt pa kādam dalībniekā balsta pozā!
Iedvesmojoša , izglītojoša un pamācoša bija ekskursija uz Doles salu. Dainis Īvāns – publicists, kurš 1986. gadā uzsāka svarīgu cīņu par Daugavas glābšanu. pastāstīja mums par upes un salas vēsturi no tās “rakšanas” brīža, līdz HES būvniecībai un to izraisītām sekām. Stāsts par Daugavas dzīlēs dusošo Staburagu bērnos modināja cīnītāju garu – kādu dienu klints noteikti esot jāglābj!
Nodarbību nedēļas noslēgumā bērni paši sagatavoja un vadīja nelielu koncertiņu vecākiem, vecvecākiem, brāļiem un māsām, galvenokārt atskaņojot pašu sacerētās kompozīcijas, kas tapušas VASARAS AKADĒMIJAS ietvaros. Piemēram, “Putna ceļojumu”, “Putnu spiegu”, “Putnu-traku”, “Bēdīgo kaķi”.
Noslēgumā arī pārrunājām, kas šajā pirmajā VASARAS AKADĒMIJĀ izdevies, kas būtu jāuzlabo. Labo vārdu bija nesalīdzināmi vairāk, nākamreiz gribētos gardāku ēdienu, vēl vairāk sportiņa un ekskursiju!
Uz tikšanos nākamajā Vijolītes AKADĒMIJĀ :)!
Vairāk par VASARAS AKADĒMIJU 2016 arī “Salaspils vēstīs”: http://www.salaspils.lv/izglitiba/izglitiba-aktualitates/skanigas-vijolites-radosa-vasara-salaspili-un-poznana)