“Vijolītes” ceturtais gads – muzikāls, izteiksmīgs, daudzsološs

Kā ierasts, septembrī gribas atskatīties uz vēl vienu aizvadīto studijas gadu. Šoreiz – ceturto. Kopumā arī šis gads ir bijis ļoti piepildīts, notikumiem bagāts – ir grūti bijis atrast laiku visu notikumu piefiksēšanai studijas mājas lapā (sadaļa “notikumi” vēl jāpapildina), nerunājot par bloga ierakstu sadaļām, kuras joprojām gaida kādus garākus ziemas vakarus…Studijas audzēkņi muzicējuši kopā 18 koncertos (no koncertiem studijā līdz lielām koncertzālēm), piedalījušies 6 konkursos un festivālos (vietējos un starptautiskos), nokārtojuši 7 ABRSM eksāmenus vijoles spēlē un 2 mūzikas teorijā, piedalījušies divās vasaras mini-akadēmijas un piedzīvojuši daudz citu interesantu un vērtīgu lietu.

Muzicēšana aprūpes centros

Aizvadītajā sezonā vijolītes aktīvi muzicēja tur, kur ikdienā cilvēkiem mūziku klausīties ir mazāk iespēju. Proti, veco ļaužu aprūpes namos. Sadarbībā ar labdarības biedrību NSUS mazie vijolnieki iepriecināja ļaudis Ķekavas aprūpes centrā (23.09.18 un 27.12.18), SAC “Zemgale” (24.10.18) un SAC “Stella Maris” (25.11.18). Šī pieredze sniedza abpusēju piepildījumu, sasildot sirdis sev un citiem. Jāsaka gan, ka mūsu muzicēšanas vēlmes apjoms būtu arī lielāks, bet iespējas atrast abpusēji izdevīgas nedēļas dienas un laikus nebūt nav vienkārši. Paldies biedrībai NSUS par iespēju!

Mājkoncerti

Kā katru mācību gadu, arī šajā audzēkņiem bija iespēja izmēģināt spēkus mājkoncertos studijā. 2018. gada 10. novembrī, lai varētu muzicēt bez burzmas, notika divi “Mārtiņdienas mājkoncerti”, kuros katrā piedalījās ap 10 vijolnieku. Plānotie pavasara mājkoncerti gan šoreiz izkrita skolotājas garākas slimošanas dēļ. Šī iemesla dēļ nenotika arī tradicionālā “Karalisko gammu diena”. Tomēr nelielas gammu spēlēšanas tika organizētas audzēkņiem, kuri gatavojās kārtot ABRSM eksāmenus, jo tās ir daļa no programmas prasībām.

Konkursi un festivāli

Gads bijis bagāts ar dalību dažādos vietēja un starptautiska mēroga konkursos un festivālos. Studijas audzēknes guva uzstāšanās pieredzi gan solo, gan duetos, piedaloties Vivaldi festivālā Rīgas 3. mūzikas skolā 2018. gada 21. novembrī, konkursā “Uzlecošās zvaigznes” 2019. gada 1. martā Rīgā,

IV Mazpilsētu un lauku mūzikas skolu konkursā 2019. gada 13. martā (vienai no audzēknēm iegūstot 3. vietu) , Talsu “Amendas mūzikas svētkos” 2019. gada 13. aprīlī. Bet 30. aprīlī studijas audzēkne piedalījās arī starptautiskā konkursā “Talents for Europe” Slovākijā, gūstot priekšstatu par patiešām augsto vijoles spēles līmeni un konkurenci šobrīd pasaulē. 2019. gada jūnijā ieguvām pieredzi arī konkursā Kauņā “Trofeo musicale”.

Noteikti jāizceļ vijolīšu ansambļa pirmais starptautiskais “iznāciens”, proti, dalība IV Starptautiskajā festivālā Stage4Kids Hamburgā. Studijas ansamblis tika uzaicināts uzstāties “uzvarētāju koncertā” (winners concert) pēc iesūtīto video atlases. Meitenes koncertam sagatavoja trīs īru tautas melodijas, pieskaņojot klāt kopīgi izdomātu horeogrāfiju. Bija brīnišķīgi, ka tieši mēs 15 valstu vidū pārstāvējām Latviju.

Posted by Kārlis Patjanko on Sunday, February 10, 2019

Koncerti

Tradicionāli studijas ziemas lielkoncerts norisinājās Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja lieliskajā zālē. Šoreiz tas bija veltīts zvaigznēm – debesīs un vijoļspēlē, tāpēc nosaukums “Zvaigžņu stunda”. Koncertu pieteica Kaspars (kādas audzēknes tētis) un Baiba (kādas citas audzēknes mamma) – pirmais piesakot numurus, otra – pastāstot kādu faktu iz zvaigžņu dzīves, vai nolasot dzeju. Koncerta īpašais numurs bija spēle ar “gaismas lociņiem”, kas izgatavoti speciāli studijai, un mirdzēja sarkanā, zaļā un zilā krāsā. Ar tiem atskaņojām tēmu no “Zvaigžnu kariem”, kā arī lieliski “izgaismojām” Līvu “Eglīte smaržo un mirdz”. Šķiet, ka tieši šajā ziemas koncertā pirmo reizi vijolīšu ansamblis izskanēja ar īsti orķestrālu spēku.

Paši bijām patīkami pārsteigti, cik vareni izklausījās Koena “Alleluja”vai Klaidermana “Balāde Adelīnai” aptuveni 20 vijoļu kopspēlē. Tikpat lieliski skanēja Cimmermana “Karību jūras pirāti”. Varējām pārliecināties, ka audzēkņu spēles prasmes uz vietas nestāv – ar katru nākamo koncertu tiek sagādāti jauni, patīkami skaniskie pārsteigumi.

Gada gaitā norisinājās vēl virkne lielāku un mazāku koncertu. Tā 2018. gada 12. decembrī notika neliels koncerts “Dzimtā valoda” Tautas frontes muzejā.

24. decembrī tika sniegts kupls Ziemassvētku koncerts “Balāde Ziemassvētiem” Salaspils luterāņu baznīcā.

Mūsu skanējumu tajā bagātināja Lučijas no Itālijas čella spēle.

2019. gada 6. janvārī daļa audzēkņu piedalās uzvedumā “Eima bišu klausīties” Lēdmanes baznīcā.

27. janvārī Ķeguma baznīcā ar koncertu “Sniegbalta mūzika svētdienas rītam” un 30. martā Vangažos “Senās mūzikas koncertā”.

Īpašu paldies gribas pateikt Ievas mammai, kura vijolītēm deva iespēju uzstāties nozīmīga pasākuma, “Ogres sporta laureāts” svinīgajā atklāšanā Ogres kultūras centrā 2019. gada 15. februārī – mēs priecājamies, ka mums uztic atbildīgus uzdevumus.

Vēlējāmies turpināt tradīciju, sniedzot Māmiņdienas koncertu Salaspils katoļu baznīcā, tam cītīgi jau no gada sākuma gatavojot vēl jaunu ansambļa repertuāru, bet šo plānu izjauca jau minētā skolotājas slimošana.

Toties “nokavēto” ar uzviju atguvām vasarā. 2019. gada 2. jūnijā lielā sastāvā ar koncertu “Vasaras ieskaņa ar vijolītēm” uzstājāmies Ikšķiles luterāņu baznīcā. Brīnišķīga akustika solo priekšnesumiem, bet spēli lielā ansamblī sarežģīja skaņas klaiņošana ar aizkavi no viena gala līdz otram. Tāpēc izlēmām, ka skolotāja stāvēs priekšā, diriģenta vietā. Koncertu pieteica Baiba, perfekti uzburot gaidāmā skaņdarba atmosfēru. Ar mums muzicēja Liepājas simfoniskā orķestra čelliste Anete, kura bija arī vairāku ansambļa skaņdarbu, tādu kā “Bella bimba”, “Tumša nakte, zaļa zāle”, “Trīs vīri”, “Es atnācu uguntiņu” u.c. aranžējumu autore, paldies!

2019. gada 21. jūlijā ceļojām uz Kārsavu, uzstājoties katoļu baznīcā ar koncertu “Eņģeļu maize”. Baznīca krāšņa, akustika ļoti interesanta, bet skaņa mēdza “aptīties” arī ap kādu no daudzajām kolonnām, ne vienmēr nonākot līdz pēdējām rindām.

Speciāli šim koncertam Anete mums sagatavoja aranžiju arī latgaliešu tautas dziesmai “Auga auga, rūžeņa”. Ar mums uzstājās čelliste Lučija, kuras palīdzība visvairāk noderēja Vivaldi koncerta “Vasara” atskaņojumā – šai akustikai ļoti piemērotā skaņdarbā.

Koncertu apvienojām ar ekskursiju pa Latvijas senāko pilsētu – Ludzu. Paldies Beatrises vecākiem par organizēšanu – stāstījums bija aizraujošs un atkal piedzīvojām līdz malām piepildītu vasaras dienu.

2019. gada 28. jūlijā uzstājāmies Salaspils katoļu baznīcā ar koncertu “Maza vakarmūzika”. Šoreiz tiešām koncerts bija nevis, kā ierasts, pēc dievkalpojuma, bet vakarā, baidoties no liela karstuma grūti vēdināmajā baznīcā. No karstuma diemžēl neizvairījāmies, iegadījās, ka šī diena bija viena no karstākajām visā vasarā. Nozudusi bija arī baznīcas lielo durvju atslēga – ventilācijas praktiski nebija, tāpēc sanāca gūt “rūdījumu”, uzzinot, kā tas ir – spēlēt lielā tveicē. Bet arī šāda pieredze mūziķim noder! Koncertu pieteica žilbinošs pāris – mūsu vijolnieces Amandas vecāki. Liels paldies viņiem par rūpīgu gatavošanos – par katru skaņdarbu bija sameklēta izzinoša informācija, ļaujot ikvienam uzzināt atkal ko jaunu, kā arī stāstījums bija pārdomāts. Šoreiz ar mums uzstājās ne tikai čelliste Lučija, bet arī Paulas tētis – profesionāls klarnetists, orķestra “Sinfonietta Rīga” un LNSO mūziķis!

2019. gada 9.-10. augustā nu jau tradicionāli, trešo gadu pēc kārtas, daļa audzēkņu devās muzicēt uz Bebreni.

Sestdienā atkārtojām ziemā iestudēto bitīšu stāstu, šoreiz ar nosaukumu “Bitīt’ sērsti aicināja”, ko izrādījām Putnu salas “Gulbji” ideāli piemērotajā pagalmā starp māju un seno klēti.

Bebrenes Putnu salā "Gulbji" pirmo reizi skan Čaikovska "Gulbju ezers". Sirsnīgs sveiciens dabas parkam "Dvietes paliene" 15. jubilejā! 🙂

Posted by Karlina's Violin/Viola Studio "Vijolīte" on Tuesday, August 20, 2019

Pēc tam daudzas čaklas rociņas turpat darbojās podnieka Mareka vadītajā plenērā, sagatavojot trauku krājumus ziemai.

Svētdienā muzicējām mūsu mīļākajā akustikā – Bebrenes katoļu baznīcā, sniedzot koncertu “Krāsainā mūzika”. Mūsu īpašie viesi koncertā bija vācu obojiste Beatrix Lampadius, iepriecinot ar skaistu, profesionālu spēli Tēlemaņa duetos vijolei un obojai, Rainera Liškas skaņdarbā “Inseparable”, kā arī pievienojoties uz atsevišķiem ansambla priekšnesumiem, t.sk. Mikaela Godē “Kanonu”. Ar mums muzicēja arī Beatrix dēli – Ludvigs uz vijoles, Laurencs uz blokflautas.

ABRSM eksāmeni

Šis gads bijis visražīgākais nolikto eksāmenu skaita ziņā – kopumā 7 eksāmeni vijoles spēlē un 2 mūzikas teorijas eksāmeni. Tas ir likumsakarīgi, jo visas mazās meitenes aug, un izaug līdz brīdim, kad jau gatavas kārtot pārbaudījumu. 2018. gada novembrī Nīderlandē viena audzēkne nokārtoja Grade 4 līmeņa eksāmenu (ar rezultātu “merit” jeb “ļoti labi”), bet

2019. gada jūnijā Poznaņā viena audzēkne nokārtoja Grade 2 (ar rezultātu “distniction” jeb “izcili”), trīs audzēknes Grade 3 (“merit”), divas audzēknes Grade 6 (“merit” un “distinction”).

Lai kārtotu Grade 6. obligāta prasība ir nokārtots Grade 5 mūzikas teorijas eksāmens. Šovasar studijai bija pirmā pieredze ar šo eksāmenu, un liels prieks, ka viss izdevās – abas kandidātes eksāmenu labi nokārtoja!

Liels prieks, ka vasaras sesijas vijoļspēles eksāmenā visas sešas meitenes pie ailītes papildu komentāriem, kura ne vienmēr tiek aizpildīta, saņēma uzslavas par muzikālu, izteiksmīgu, vai daudzsološu spēli. Brīnišķīgi, ka mūsu meiteņu muzikalitāte tiek ievērota un novērtēta!

Vasaras mini-akadēmijas

Šajā vasarā tika nolemts nerīkot, kā ierasts, 5-dienu akadēmijas dienas garumā, bet vienkāršot, saīsinot darbošanos līdz pusdienlaikam, kā arī dienu skaitu samazinot līdz četrām. Tas, protams, apgrūtināja ne-Salaspils audzēkņu dalību, bet kopumā ļoti atviegloja organizatoriski un finansiāli. Notika divas mini-akadēmijas, jūlija sākumā un jūlija beigās. Tēma bija solfedžo, mūzikas teorija un spēle ansamblī. Meitenes vai nu turpināja padziļināti apgūt jau mācību gada gaitā iesākto, īpašu uzsvaru liekot uz programmas apguvi pēc ABRSM eksāmenu prasībām, vai arī tika iepazīstinātas ar pašiem pamatiem jaunākajā grupā. Abās akadēmijās tika iekļauta arī komponēšana – tas, kam mācību gada laikā visbiežāk grūti atrast mierīgu brīdi. Kopumā bija liels prieks par šādu solfedžo un mūzikas teorijas apguves formātu – iespēja mierīgi, bez laika ierobežojuma patiešām “iedziļināties” priekšmetā. Tāpēc ir jau plāns līdzīgā veidā atkārtot skolēnu rudens un ziemas brīvdienās. Ansambļa nodarbībās savukārt izdevās iekļaut gatavošanos koncertiem Salaspils baznīcā 28. jūlijā vai Bebrenē 9.-10. augustā.

Otrās mini-akadēmijas ietvaros pie mums viesojās izcilā folkmūziķe Ilga Reizniece, mācot apgūt dančus pēc dzirdes – jāsaka, vēl slīpējama māksla mums, kā arī ierādot danču soļus. Šīs akadēmijas noslēgumā izlēmām arī vienu dienu “pagarināt”, aizceļojot uz Rīgu, lai apskatītu jūgendstila laika izstādi “Mākslas telpā”, un kopīgi apēstu saldējumu.

Nošu materiāls

Arī visa ceturtā gada garumā tikusi bagātīgi papildināta nošu bibliotēka, rūpējoties par iespējami plašu repertuāra izvēli audzēkņiem. Tā ir gan klasiskā mūzika, gan vieglā mūzika, gan solo, gan ansambļiem.

Papildināti arī mūzikas teorijas un solfedžo mācību līdzekļu krājumi.

Tāpat visa gada gatrumā top arī īpaši pārlikumi, uzklausot audzēkņu dažādās vēlmes – no mūzikas kinofilmām līdz iemīļotu datorspēļu tēmām.

Mūsu lieliskās ģimenes

Visi šie bagātīgie notikumi nebūtu iespējami bez mūsu ģimeņu iesaistes. Paldies visiem vecākiem, kas procesu visādi atbalsta, t.sk. bērnus izvadājot – vai tā būtu Latgale, Hamburga vai Poznaņa! Paldies visiem vecākiem, kas nesavtīgi iesaistījušies koncertu organizēšanas procesos – tos piesakot, ierosinot, mūs uzaicinot utt. (Kasparam, Aigai, Kristīnai, Gunitai, Marekam, Ilonai, Kārlim, Inai). Īpašs paldies Baibai, kura ne tikai piekrīt apstrādāt un sagatavot dažādus tekstus koncertiem, pārlasīt svarīgākus publicējamus tekstus ar pieredzējušu korektores aci, bet vienmēr izpalīdz arī ar afišu izdruku un citādu praktisku sagatavošanos, t.sk., atdodot savu kleitu māsai, kurai mirkli pirms koncerta saplīst tērpa rāvējslēdzējs. Paldies arī vectētiņam Dainim, kurš nekad neatsaka sagatavot aizraujošus stāstījumus mūsu mūzikas atdzīvināšanai. Paldies Rūtai par atsaucību afišu zīmēšanā! Paldies vecmāmiņai Elvīrai, kura palīdz ar gardu balviņu gatavošanu, tērpu aksesuāru sagatavošanu, piemeklēšanu u.c. Paldies vecmāmiņai Ženijai, kura izpalīdz ar klavieru pavadījumiem.

Un vismilzīgākais paldies Aleksandram, kurš labākos mirkļus no koncertiem un pasākumiem paspēj iemūžināt skaistās bildēs, saglabāt skanējumu audio un video celiņos (“Vijolītes” YouTube kanālā uz šo brīdi ielādēti jau 238 priekšnesumu videoklipi), uztur studijas mājas lapu un risina daudzas citas tehniskus un praktiskas lietas savos pavisam nedaudzajos brīvajos brīžos.

Lai mums visiem pietiek spēka, veselības un izturības piektajā gadā – varbūt ne obligāti tik intensīvā, bet piepildītā noteikti!

Leave a Reply